ΕΝΟΡΙΑ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΕΩΣ ΤΟΥ ΣΩΤΗΡΟΣ
ΣΥΝΟΙΚ. ΑΝΘΟΥΠΟΛΕΩΣ, ΛΕΥΚΩΣΙΑ
ΠΑΡΕΚΚΛΗΣΙΟΝ ΑΓΙΑΣ ΕΙΡΗΝΗΣ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ
ΠΑΝΗΓΥΡΙΣ ΑΓΙΑΣ ΕΙΡΗΝΗΣ, ΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΜΟΝΗΣ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ, ΤΗΣ ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΟΥ
Μέ τήν εὐκαιρία τῆς μνήμης τῆς ὁσίας μητρός ἡμῶν Εἰρήνης τῆς ἡγουμένης Ἱερᾶς Μονῆς Χρυσοβαλάντου, πανηγυρίζει τό Παρεκκλήσι τῆς στο συνοικισμό Ανθουπόλεως. Το Σάββατο 27/7, καί ὥρα 7.00 μ.μ. θά τελεσθεῖ ὁ Ἑσπερινός καί Λιτανεία τῆς Ἱερᾶς εἰκόνος καί τῶν ἁγίων Λειψάνων τῆς Ὁσίας. Στίς 6.30 π.μ. τῆς Κυριακής 28/7, θά τελεσθεῖ ὁ Ὄρθρος καί ἡ Θεία Λειτουργία. Ἀπόγευμα τῆς Κυριακής, στίς 7.00’, θά ψαλεῖ Παράκλησις εἰς τήν Ἁγίαν. (Μή ξεχάσετε νά ζητήσετε τό μῆλο τῆς Ἁγίας).
ΤΑ ΜΗΛΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΕΙΡΗΝΗΣ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ
Κάποια χρονιά, ξημερώνοντας η γιορτή του μεγάλου Βασιλείου και μετά την τέλεση του εσπερινού, η αγία ξαγρυπνούσε προσευχόμενη. Πλησίαζε η ώρα του όρθρου και τότε η Ειρήνη ακούει κάποια φωνή να της λέει: «Υποδέξου το ναυτικό που σου φέρνει τα μήλα και φάε να ευφρανθεί η ψυχή σου».
Μετά το πέρας της θείας λειτουργίας, η αγία λέει στην πορτάρισσα να ανοίξει την πόρτα της μονής και να οδηγήσει τον άνθρωπο που περιμένει εκεί στον ξενώνα, όπου θα πήγαινε και η ίδια να τον συναντήσει. Πράγματι, η οσία Ειρήνη του Χρυσοβαλάντου συνάντησε τον άνθρωπο και τον ακούει να της εξιστορεί την ιστορία του.
Ολοκληρώνοντας τη διήγησή του, ο ναυτικός προσκύνησε την Ειρήνη και της πρόσφερε τα μήλα. Η αγία τα δέχτηκε με δάκρυα ευλάβειας και ευγνωμοσύνης ευχαριστώντας τον άγιο ευαγγελιστή και απόστολο Ιωάννη.
Στο κελί της γονάτισε και ευχαρίστησε τον Χριστό για αυτό το δείγμα της εύνοιάς Του προς τη δούλη Του. Η αγία Ειρήνη, με την έμφυτη ευφυΐα της και τη χάρη του αγίου Πνεύματος, εννόησε ότι το θείο αυτό δώρο ήταν ουράνια πρόσκληση. Όταν έφτασε η μεγάλη Τεσσαρακοστή, έκοψε το ένα μήλο σε λεπτά κομματάκια και έτρωγε ένα κομμάτι κάθε μέρα, απέχοντας από οποιαδήποτε άλλη τροφή, ακόμη και από το νερό. Τη Μεγάλη Πέμπτη, ύστερα από τη θεία λειτουργία και αφού όλες οι μοναχές κοινώνησαν των Αχράντων Μυστηρίων, η Ειρήνη έκοψε και το δεύτερο μήλο και έδωσε σε κάθε αδελφή από ένα κομμάτι. Τότε τους αποκάλυψε και την ιστορία του θείου δώρου. Το τρίτο μήλο η Ειρήνη το φύλαξε για τις τελευταίες μέρες της επίγειας ζωής της. Στην Εκκλησία μας, κάθε χρόνο στη γιορτή της γίνεται και η Ευλόγηση των Μήλων, «εις ανάμνησιν των τριών μήλων που δόθηκαν από τον Παράδεισο προερχόμενα, στην Οσία Ειρήνη Χρυσοβαλάντου», τα μήλα ευλογούνται και αγιάζονται. Η χάρη του Θεού τα μεταβάλλει σε άγια μήλα,τα οποία μπορούν να βοηθήσουν σε προβλήματα ατεκνίας,άλλα και σε άλλα προβλήματα υγείας.