ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ
Ἡ Ἱερά Μητρόπολις Τριμυθοῦντος σᾶς προσκαλεῖ στην ὁμιλία, ἡ ὁποία θα γίνει τη Δευτέρα 29 Ἰουλίου 2024 και ὥρα 7:00μ.μ., στην Αἴθουσα τοῦ Μητροπολιτικοῦ Ναοῦ Παναγίας Εὐαγγελιστρίας στο Δάλι.
Ὁμιλητής θα εἶναι ὁ Ὁσιολογιώτατος Ἱερομόναχος Γρηγόριος, Γέροντας τοῦ Ἱεροῦ Κουτλουμουσιανοῦ Κελλίου «Ἅγιος Ἰωάννης ὁ Θεολόγος» Ἁγίου Ὄρους, ὁ ὁποῖος θα ἀναπτύξει το θέμα: «Ἡ Ταπείνωση».
Ἱερά Μητρόπολις Τριμυθοῦντος,
18 Ἰουλίου 2024.
Ο ιερομόναχος Γρηγόριος Αγιορείτης γνωστός από τα πολλά ψυχοφελή βιβλία που έχει γράψει είναι ένας λόγιος πνευματικός άνθρωπος των ημερών μας που ζει εδώ και πολλά χρόνια στο Περιβόλι της Παναγίας. Τα πολλά συγγράμματα του είναι αποτέλεσμα της βαθιάς θεολογικής του κατάρτισης αλλά και της πλούσιας πνευματικής του εμπειρίας. Έζησε και μαθήτευσε κοντά στον Άγιο Παΐσιο τον Αγιορείτη και μέχρι σήμερα το κελλί στο οποίο ζει με τη μικρή συνοδεία του είναι δίπλα από την Παναγούδα.